DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

RUSYA -UKRAYNA SAVAŞININ NEDENLERİ?
16 okunma

RUSYA -UKRAYNA SAVAŞININ NEDENLERİ?

Büyük şeytan ABD ve Akıl hocası Uzun bacaklı İngilizler geçim kaynakları Savaşlardır. Savaşlardan ve kandan beslenen bu iki şeytanın yanında Avrupa ülkelerinin yer aldıkları herkes tarafından bilinmektedir. Malumunuz ekonomide çökme noktasına gelen bu şeytanlar RUSYA -UKRAYNA SAVAŞINI çıkartarak ne kadar silah sattıklar sır değildir

ABONE OL
Haziran 17, 2022 21:06
RUSYA -UKRAYNA SAVAŞININ NEDENLERİ?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

RUSYA
RUSYA -UKRAYNA SAVAŞININ NEDENLERİ?


Büyük şeytan ABD ve Akıl hocası Uzun bacaklı İngilizler geçim kaynakları Savaşlardır. Savaşlardan ve kandan beslenen bu iki şeytanın yanında Avrupa ülkelerinin yer aldıkları herkes tarafından bilinmektedir. Malumunuz ekonomide çökme noktasına gelen bu şeytanlar RUSYA -UKRAYNA SAVAŞINI çıkartarak ne kadar silah sattıklar sır değildir
Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşın 3.ay geride kaldı. Son gelen bilgilere göre Ukrayna ordusu , Rusya’nın ülkenin başkenti Kiev’e baskın yapmayı planladığını duyurdu. Rusya ile eski bir Sovyetler Birliği ülkesi olan Ukrayna’nın arasındaki gerilim 2014 yılında başlamış, Kiev’de iktidara gelen Viktor Yanukoviç’in AB Ortaklık Anlaşması’nı askıya alması ise derin krizin başlangıcına yol açmıştı. 8 yıldır iki ülke arasında devam eden kriz Kiev yönetiminin Avrupa Birliği (AB) ile yakınlaşması üzerine açılmıştı.

RUSYA UKRAYNA KRİZİ NASIL BAŞLADI?
Kasım 2013’te başlayan “Yevromeydan protestoları” ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in devrilmesi sonrasında bütün dengeler alt üst olmuştu. Yaşanan olayların ardından Mart 2014’te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir basın toplantısı düzenlemiş ve Yanukoviç’i Ukrayna’nın meşru Cumhurbaşkanı olarak gördüklerini, yaşananların anayasaya aykırı bir darbe olduğunu açıklamıştı.

Bu dönemin ardından, Rusya’yla yakın bağları bulunan Kırım halkı, “Yevromeydan protestoları” sonrasında Ukrayna Cumhurbaşkanı olan Petro Poroşenko yönetimini tanımayarak, 18 Mart 2014 yılında bir referandum düzenledi. Ağırlıklı olarak Ukrayna’dan ayrılma kararı alan Kırım halkı, başlayan silahlı ayaklanmalar neticesinde Rusya’ya bağlandığını duyurmuştu. Bu adımı Odessa, Herson, Lugansk, Nikolayev, Harkov ve Donetsk gibi doğu sınırında bulunan bölge halkları da izledi.

Çatışmaların ardından Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti olmak üzere iki devletçik kuruldu ve çatışmalar hız kazandı. Fakat bugüne kadar ateşkes protokolünü iki taraf da defalarca ihlal etti.

RUSYA NE İSTİYOR?
Zelenski’nin Batı’ya ısrarla yaptığı ‘Bizi NATO’ya alın’ çağrısı Putin’i çileden çıkardı. NATO’nun doğuya genişlemesini ulusal bir tehdit olarak gördüğünü ifade eden Putin, ABD ve NATO’dan doğuya genişleme olmayacağına dair yazılı güvenceler istedi, bunu alamayınca da savaşın fitilini ateşledi. Biden yönetiminin desteği ise silah yollamak, komşu NATO ülkelerine takviye yapmak, yaptırım açıklamakla sınırlı kaldı.

2019 Ukrayna Cumhurbaşkanlığı seçiminde Halkın Hizmetkârı Partisi’nden Volodimir Zelenski’nin iktidara gelmesiyle yeni bir süreç açılmış oldu. Zelenski ile AB ve NATO’ya daha fazla yakınlaşan Ukrayna, kavganın fitilini ateşledi.

Putin, bugün gelinen noktada batının attığı adımları dikkatle izlendiklerini, Ukrayna’nın asla NATO üyesi olamayacağını ve NATO’nun füze savunma sistemlerine ev sahipliği yapamayacağını açıkladı. Kremlin yönetimi, taleplerinin gerçekleşmemesi için batılı ülkelerden yasal garantiler istedi. Bu taleplerin gerçekleşmediği bir tabloda ise meselenin askeri müdahaleyle çözüleceğine işaret ederek, Ukrayna sınırına askeri birlikleri sevk etme yoluna gitti.
Son gerginlik nasıl başladı?
Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Aralık 2019’da, 3 sene aradan sonra Normandiya Dörtlüsü Liderler Zirvesi yapıldı. Ukrayna, Rusya, Almanya ve Fransa devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleşen zirvede, tam ateşkes ve Minsk Anlaşması’na bağlılık vurgusu yapıldı.

Zirveden sonra azalan çatışmalar, kısa süre sonra daha da alevlendi. Krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı aldı. Bu kapsamda 2021 senesine kadar kapsamlı ateşkes ufak çaplı krizlere rağmen sürdürüldü.

Ancak bu yıl Rus ordusunun Ukrayna sınırına adeta askeri yığınak yapması, Donbas bölgesinde zaten hiçbir zaman bitmeyen çatışmaları yeniden artırdı. Rusya yanlısı ayrılıkçıların 26 Mart’ta 4 Ukraynalı askeri öldürmesi bölgedeki krizi zirve noktasına çıkardı. Saldırılar karşısında Ukrayna ordusunun tedbirlerini artırması üzerine Rusya, sınıra ve ilhak edilen Kırım’a asker yığdı.
Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta Ukrayna Parlamentosundan yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırının kuzeyi, doğusu ve Kırım’da Rusya’ya ait 28 tabur birlik olduğunu söyledi. Homçak, bu durumun Ukrayna’nın askeri güvenliği için bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ise “Rusya kendi toprakları içerisinde silahlı kuvvetlerini kendi takdirine bağlı hareket ettiriyor. Bu hiç kimseyi rahatsız etmemeli ve bu hiç kimse için tehdit içermiyor.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalardan sonra hem Moskova hem de Kiev Donbas çevresine askeri sevkiyatını artırdı.

Ayrıca, şubat ayında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın dostu Viktor Medvedçuk’un kontrolünde olduğu iddia edilen 3 kanal Rusya tarafından finanse edildiği gerekçesiyle kapatıldı. Akabinde de Medvedçuk ve çevresine ekonomik yaptırımlar uygulandı. Bir yandan da ülkede kısa zaman önce Kırım’ı Kurtarma Stratejisi duyuruldu. Bu gelişmeler de gerginliğin artmasını sağlayan faktörlerden olarak görülüyor.Ukrayna yıkılmış –çökmüş ekonomisi batmış büyük oranda askerleri ölmüş ABD ve yandaşlarının omurunda değildir.Yeter ki savaş uzasın Rakipleri olan Rusya zayıflasın beya boyun büksün bütün amaçları budur.

Ekrem ARTUK
Araştırmacı Yazar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r