DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Manavgat yangınına sanatla dikkat çekilecek
28 okunma

Manavgat yangınına sanatla dikkat çekilecek

Büyükşehir ile Akdeniz Üniversitesi arasında işbirliği protokolüAntalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir’den hurdaya çıkan atık malzemelerin ve Büyük Manavgat yangınında yanan ve zarar gören ağaçların Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından sanat eserine dönüştürülmesi için Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile işbirliği protokolü imzaladı. Üniversite öğrencileri tarafından yapılacak sanat eserleri Büyükşehir Belediyesi’nin Karaalioğlu Parkı içerisinde hayata geçireceği Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde sergilenecek.

ABONE OL
Nisan 24, 2022 13:03
Manavgat yangınına sanatla dikkat çekilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manavgat yangınına sanatla dikkat çekilecek

Antalya’nın atıkları sanata dönüşecek

Büyükşehir ile Akdeniz Üniversitesi arasında işbirliği protokolü

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Büyükşehir’den hurdaya çıkan atık malzemelerin ve Büyük Manavgat yangınında yanan ve zarar gören ağaçların Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından sanat eserine dönüştürülmesi için Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile işbirliği protokolü imzaladı. Üniversite öğrencileri tarafından yapılacak sanat eserleri Büyükşehir Belediyesi’nin Karaalioğlu Parkı içerisinde hayata geçireceği Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezi’nde sergilenecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhitin Böcek ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi arasında ‘Atıktan Sanata Heykel Yapım Projesi’ ve ‘Yanan Ağaçların Sesiyiz Projesi için işbirliği protokolühazırladı. İşbirliği ile büyük Manavgat Yangınında yanan ve zarar gören ağaçlar ve Büyükşehir Belediyesi’nden hurdaya çıkan atık malzemeler üniversite öğrencilerinin elinde sanat eserine dönüşecek.

ÇEVRE EĞİTİM VE İNOVASYON MERKEZİNDE SERGİLENECEK

Proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi ile Konyaaltı Belediye Başkanlığı döneminden itibaren Antalya için farklı alanlarda işbirliği halinde olduklarını söyledi. Başkan Muhittin Böcek, bu işbirliğini Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde de hızla devam ettirdiklerini kaydetti. İşbirliği protokolünündetaylarını aktaran Başkan Muhittin Böcek, “Belediyemizden hurdaya çıkmış atık malzemeleri Akdeniz Üniversitesi öğrencileri sanat eserine dönüştürecek. Sanat eserleri üniversite tarafından, Büyükşehir Belediyemizin Karaalioğlu Parkı içerisinde hayata geçirdiği ve Çevre Haftası’nda açmayı planladığımız Çevre Eğitim ve İnovasyon Merkezimize bağışlanacak. Bu merkezde hedef kitlemiz çocuklar başta olmak üzere, tüm yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik olarak çevre eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştirilecektir” dedi.

ÖĞRENCİLERİN ELİNDE SANAT ESERİNE DÖNÜŞECEK

İkinci iş birliği protokolünün Büyük Manavgat yangınında yanan ve zarar gören ağaçlara ilişkin olduğunu belirten Başkan Muhittin Böcek, “Yanan ağaçların sesiyiz projesi ile yangında zarar gören ve yanan ağaçları Manavgat Orman İşletme Müdürlüğü desteği ile Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine teslim ettik. Bu proje ile içimizi yakan orman yangını sonrası zarar gören ağaçları sanat eserine dönüştürerek orman yangınlarına dikkat çekeceğiz.  Öğrencilerimize daha sonra da kullanabilecekleri malzeme ve ekipman desteği sağlayacağız. Çevrenin korunmasına katkı koymaktan, öğrencilerin eğitimine destek olmak ve üniversitemiz ile eğitim alanında işbirliği yapmaktan mutluyum. Öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

SANATIN GÜCÜNE İNANIYORUM

Büyükşehir Belediyesi ile çok güzel bir iş birliği içindeyizdiyen Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ise “Bizi bugün çevrecilik bilinci, daha yaşanabilir bir dünyaya olan inanç bir araya getirdi. Biz biliyoruz ki günümüzde çevre kirliliği, küresel ısınma gibi çevre sorunları zirve yapmışken, bizler yaptıklarımız ve yapmadıklarımızla ya iyileşmenin, ya da felaketin bir parçası olacağız. Bu konuda ilk ve en önemli adımın toplumun bu konudaki farkındalığının artması olduğuna inanıyorum. Bugün de bu amaçla Büyükşehir Belediyemizle Yanan Ağaçların Sesiyiz ve Atıktan Sanata başlıklı iki projeyi imzalıyoruz. Farkındalık çalışmalarında sanatın gücüne çok inanıyorum. Binlerce kelimenin anlatamadığını bazen bir resim ya da heykel anlatabiliyor. Bu projelerle ortaya çıkacak olan eserlerin de iklim krizi, doğanın tükenişi ve çevre bilinci konularında toplumda farkındalık oluşmasında etkili olacağına inanıyorum. Bu projede emeği geçen hocalarımıza da teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra ise Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcekve Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan arasında iki projenin işbirliği protokolü imzalandı.

Haber Umut DEMİR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r