DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İNSANLIĞIN ÇÖKÜŞÜ ve YOK OLUŞU
207 okunma

İNSANLIĞIN ÇÖKÜŞÜ ve YOK OLUŞU

KONUYA GİRİŞ:- Sağlığın, inancın, imanın, güneşin, ayın, yıldızların, yerin ve denizin tadını çıkaran kişi ne yalnızdır ne de çaresizdir.” Sakın bu sözlerimi unutma… Kendinizi çok iyi hissetmediğiniz bir gün tüm duygularınızı bir kenara atın ve “Kendimi çok iyi hissetmeliyim” diye itiraf edin kendi kendinize söylenin.” Bu komutu beyninize yerleştirdiğinizde olumsuz her şeyden uzaklaşacak ve hayattan de kopmayacaksınız

ABONE OL
Mayıs 10, 2022 23:09
İNSANLIĞIN ÇÖKÜŞÜ ve YOK OLUŞU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Umut DEMİR
YAZIYOR

İNSANLIĞIN ÇÖKÜŞÜ ve YOK OLUŞU

BU YAZIMI LÜTFEN..2 KERE OKUYUNUZ.

KONUYA GİRİŞ:- Sağlığın, inancın, imanın, güneşin, ayın, yıldızların, yerin ve denizin tadını çıkaran kişi ne yalnızdır ne de çaresizdir.” Sakın bu sözlerimi unutma… Kendinizi çok iyi hissetmediğiniz bir gün tüm duygularınızı bir kenara atın ve “Kendimi çok iyi hissetmeliyim” diye itiraf edin kendi kendinize söylenin.” Bu komutu beyninize yerleştirdiğinizde olumsuz her şeyden uzaklaşacak ve hayattan de kopmayacaksınız.

 

SEVGİLİ CAN DOST BU YAZIYI SENİN İÇİN YAZDIM. 2 KERE OKU..

 

KENDİ YAZDIĞIM YAZIYI: Bende hisse almak için defalarca okudum. Yıllardır yazı hayatının içindeyim ve bir yazıya başlarken, başlangıç cümlelerinin insanın düşünce dünyasını etkilediğini okuyanın psikolojisini değiştirdiğini, hatta kaderini belirlediğini düşünürüm hep.

 

Bunu bizzat yazarak bana söyleyen çok oldu. Bir yandan gülerken, bir yandan içinizin acıdığını hissediyorsanız her şeye boş verin başınızı alın bir yerlere gidin. Modern dünyada kaybedenlerin trajikomik hikâyelerine ortak olmayın. İyi-kötü yönleriyle sevdiğimiz ya da nefret ettiğimiz kişilerin, kahramanların seninle ilintisini unutun. Günlük hayattaki insanların hepsinin yaşam tarzına göz atarsanız, her anlamda tüketim toplumunu olduğumuzu ve yabancılaşmanın hızla sürdüğünü aklınızdan silin.

 

Yalnızlık duygumuz ve çocukluk travmaları’mızın hayatımıza nasıl yön verdiğine de dikkat edecek olursak biz ta işin başında yenik olarak hayata başladığımızı bir kez daha hissedeceğiz.

 

ÇÖKÜŞ BAŞLIYOR!

 

İşte bu noktada güya “Modern İnsan”, parka dönüştürülmüş bir alanda, mağara çağını yaşayan insanlardan farksız bir hale geliyor. Tüketim kültürünün işkencelerini eğer tek tek sayacak olsak herkesin birer şeytan olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek.

 

Mükemmel ve rahat bir hayat yaşadıkları zannedilen zavallıların zerre kadar huzurlarının olmadığı bilinmiyor. Onları ilkel olmakla suçlayarak kendini çok iyi hisseden modern ama kayıp insancıklar. İş çığırından çıkmış, bu kadar ileri gidilebilir mi diye düşünmeden edemiyor insan.

Hiçbir işe yaramayan yalan dünyanın yalan aracı. Kötülüğü besleyen, kötü olmaya zorlayan bir sistem.

Bildiğimiz dünya çatırdıyor… Kartlar yeniden karılıyor, haritalar yeniden çiziliyor, güç dengeleri yenileniyor…
Tarihin kırılma anları, yeniden-kurulma Anlarıdır aynı zamanda.
Sadece güce dayanarak kalıcı bir dünyanın ve dünya düzeninin kurulması imkansızdır.

Yeni bir dünya, ancak köklü ve kuşatıcı hak, hukuk ve adalet ilkeleri üzerine kurulabilir.
Başka kültürlere hayat hakkı tanımayan aktörler, yeni bir dünyanın kurulmasında kalıcı roller oynayamazlar.

GÜCE DAYANAN PAGAN KÜRESEL DÜZENLER DÜNYAYI CEHENNEME ÇEVİRDİ

Tarih boyunca küresel ölçekte düzen kurabilen temelde iki fikir ve bu iki fikir ekseninde kurulan beş-altı dünya düzeni oldu.
Pagan fikriyat üzerinden kurulan Roma düzeni (Pax Romana), Avrupa Dünya Düzeni ile Amerikan Dünya Düzeni’ne kaynaklık etti.
Roma Dünya Düzeni, Braudel’in ifadesiyle “silahlı barış” düzeniydi! Güce, kaba güce dayanıyordu: Roma hukuku, güçlü bir hukuktu ama Roma düzeni, tam anlamıyla hukuksuzluk, zorbalık üretti.
Bu pagan geleneğe dayanan, Avrupa’nın üçte birinin telef olmasıyla sonuçlanan 1648 Westfalya Anlaşması’yla kurulan Avrupa Dünya Düzeni, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra sona erdi.

 

BUNLARI YAZAR GEÇİNENLER NEDEN YAZAMIYOR, NEDEN SORUYORUM?

Modernite’nin Avrupa’nın pagan köklerine dönüşüyle kurulan Avrupa Dünya Düzeni, onca bilimsel devrimlerine, onca düşünce devrimlerine rağmen insanlığa çok ağır bedeller ödetti: İşgal edilmeyen kıta, yağmalanmayan coğrafya, tarihe görülmeyen kültür kalmadı! İnsanlık tarihi, böyle bir barbarlık görmedi!
Soyu bozuk ırzı kırık modern Avrupa Dünya Düzeni, TÜRK’E, İSLAMA, İNSANLIĞA  hem de YARADANA’a, İSLAMA ve doğaya saldırıya dönüştü. MEDENİYET BUMU?

YALNIZCA HAKİKAT MEDENİYETİ, KÜRESEL ADALET VE BARIŞ DÜZENİ KURABİLİR. O DA İSLAM-LA MÜMKÜNDÜR. TÜRKLE MÜMKÜNDÜR..

 

Dünya tarihinin akışını değiştiren ikinci tür dünya düzenini Müslümanlar hayata geçirdiler. Mekke’de köklenen, Medine’den süt emen İslâm medeniyeti, güce değil hakikate dayalı medeniyet tecrübeleri olduğu için hâkim oldukları bütün havzalarda, bidayeti hakikat, nihayeti adalet olan dünya düzenleri inşa etti öncelikle.
İkinci olarak da, hem bütün medeniyetlerden beslendi hem de hepsini besledi, Batılılar gibi hiç birini yok etme barbarlığı sergilemedi.
Bunu nasıl başarabildik peki?
Her şeyde tek ölçütümüz ve kurucu temelimiz yalnızca hakikat olduğu için.
Bizim hakikat tasavvurumuzda her şeyin başı ve sonu, bidayeti ve nihayeti tevhid’e dayanır. Sanatta da, siyasette de, iktisatta da bütün yolculuklar tevhid’le başlar ve bütün yollar tevhid’e çıkar.

Bizim tevhid eksenli hakikat tasavvurumuzda, Yaratıcı, İnsan ve Kâinât arasında kopmaz irtibatlar vardır.
İnsan, emaneti üstlenmiştir, halifedir ama kuldur; kulluk, hem Allah’tan başka hiç bir güce boyun eğmemenin hem de hiç bir gücü tanrısal bir konuma yerleştirmemenin tek sigortasıdır.
Yine kulluk fikriyle hayat bulan, hayat olan ve hayat sunan İslâm’ın hakikat tasavvuru, hem tabiatı hem de diğer dinlere, kültürlere mensup insanları korumanın küresel ölçekte aşılamamış formülünü geliştirmiş, düzenini kurmuş tek evrensel tecrübedir.

 

Bağdat ve Şam’a kadar uzanan, Türkistan ve Horasan’ı da içine alan Maveraünnehir havzasında da, Kuzey Afrika havzasında da, Endülüs havzasında da ve nihayet Osmanlı havzasında da, hakikat tasavvuruna dayanan İslâm medeniyet tecrübesi, hem farklı dinlere ve kültürlere hayat hakkı tanımış hem farklı düşünce geleneklerinden nasıl yararlanılabileceğinin modellerini geliştirmiş hem de bütün bu havzaları selam yurduna dönüştürmüş küresel dünya düzenleri inşa etmiştir.

 

İŞTE TÜRK ve İSLAM BUDUR ELHAMDÜLİLLAH.

İşte bu nedenledir ki, hem Müslüman havzalardan hem de üzerine oturduğu insanlık tecrübelerinden yararlanmasını bilen insanlığın kemal noktasıdır Osmanlı medeniyet tecrübesi.
Osmanlı’nın zaafı, Batılılar gibi “dış dünya”yı (tabiatı, yani araçları, yani bilimi) ihmal etmesiydi; Osmanlı’nın erdemi ise, “iç dünya” (insan) üzerine yoğunlaşmasıydı.

Araçların hükümranlığı insanı yere serdi, köleleştirdi; dünyayı cehenneme çevirdi, Batı uygarlığını da felsefî olarak çölleştirdi.

Osmanlı insanlığın geleceğidir” tespitini yaptıran işte bu tarihî gerçekti.
Maddî olarak ne kadar güçlenirseniz güçlenin, manevî (entelektüel, kültürel, sosyal) temelleriniz çökmüşse, dünyayı cehenneme sürüklemekten başka bir şey veremezsiniz insanlığa.

 

Modernite, kapitalizmle birlikte insanlığı, Weber’in deyişiyle, “demir kafes”e tıkadı; gücü kutsadı, gelinen postmodern süreçte insanı gücün, güç üreten araçların kölesi yaptı, dünyayı ontolojik katastrofun eşiğine FIRLATTI.

 

TÜRKİYE, RUHUNA SAHİP ÇIKARSA TARİHİ BİZ YAPARIZ YENİDEN

Batı uygarlığı, felsefî, kültürel ve ahlâkî olarak çölleştiği, dünyaya nihilizmden başka bir veremeyeceğini anladığı için kaba gücü kutsuyor; işgallerle, terör örgütleri icat ederek, bu örgütleri tepe tepe kullanarak dünyayı cehenneme çeviriyor…

Çin, güçleniyor… Ama Çin beş bin yıllık medeniyet dinamikleri üzerinden değil kapitalistleşerek geliyor: İntihar ediyor Çin.
Çin, teslim alındı ama

 

“TÜRKİYE TESLİM ALINAMADI ALINAMAYACAK” ALINAMAZ! .

Türkiye, medeniyet dinamikleri üzerinden yeniden tarihin yapılmasında kilit rol oynayabileceğine dair ipuçları verdi. İşte bu, Batılı emperyalistleri ürkütmeye yetti.

Şurası kesin artık: Türkiye, tarihin yapılması için gerekli ruha ve tarihî derinliğe sahip ama bu medeniyet ruhunu ve birikimini ülke içinde eğitim, kültür, sosyal hayat, sanat ve ahlâk’ta yeniden harekete geçirecek uzun soluklu adımlar atabilirse, tarihin yapılmasında kilit rol oynayabilir.

 

Özetle… Medeniyet dinamiklerimiz üzerinden 15-20 yıl içinde toplumun bütün kesimlerini bu ruhu harekete geçirebilecek ölçüde aynı medeniyet idealine yönlendirebilirsek ve her alanda toparlanabilirsek, bu arada büyük hata yapmazsak 50 yıllık süreçte tarihin akışını değiştirecek manevî (fikrî, kültürel ve sosyal) güce sahip olabilirsek ve bu manevî güç üzerine bina edilecek maddî atılımlar gerçekleştirebilirsek, bin yıl önce olduğu gibi yeniden tarihi biz yapabiliriz Allah’ın izniyle.

Onun için ülke içindeki bütün kesimlerin fay hatlarının patlatılması provokasyonlarına karşı duyarlı olması, hiç bir kesimin ateşe körükle gitmemesi şart.

Bu noktada iktidarın üzerine düşenleri yapması, iktidar cephesinde İslâmî değerlerin aşındırılmasına aslâ göz yummaması; cemaatlerin, Hocaların ve seküler çevrelerin basiretle hareket etmesi kaçınılmaz.
Yoksa bu toprakları ve bu topraklardaki varlığımızı bile korumakta zorlanabiliriz -Allah muhafaza!

Garibanlarla arkadaş olmaktan kaçın. Yalnızca senden daha kodaman olanlarla arkadaş ol.
İĞRENÇ MANTIK BU
İşte kapitalizmin zehirli yüzü. Her yerinden kötülük akıyor. İyiliğe yer yok, tüketmeye yok etmeye odaklı.

 

Bu hikâyede kapitalizm ve tüketim toplumu alaşağı edilmiş.
suçu hep başkasında bulan ve “İç Huzuru” hayat boyu arayan “Kişisel Değişim Merkezleri’nde mutluluğu arayıp, hayatının bir anda değişeceğine inanan insanlar hayatımızın değişeceğine inandırılıyoruz.
Sistem önce ayarlarımızı bozuyor sonra merkezlerine yönlendiriyor. Çok acı ve içinden çıkılamayan bir döngü.
Çocukluğunda kurduğu hayaller o kadar parlakken, büyük umutlara sahipken bir hiçe dönüşen ezik bir yaşam.

İŞTE BU HALE GELEN İNSANLIK ve DÜNYA HAYATI
Okuduğunuz bu yazı SENİ, BENİ, BİZİ HEPİMİZİ sorgulatmaya zorlamalı.
Selam ve dualarımı adam gibi adamlığa iletiyorum.

Umut DEMİR

ALANYA

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250r
    300x250r