DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

BAŞKAN TOKLU “ALANYA KALESİ SURLARININ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”
  • Şehir Alanya
  • Alanya
  • BAŞKAN TOKLU “ALANYA KALESİ SURLARININ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”
54 okunma

BAŞKAN TOKLU “ALANYA KALESİ SURLARININ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”

Alanya Kalesi’nde ki tarihi surlar restore ediliyor.Alanya Kalesi’nde yer alan tarihi surların yoğun yağışlar nedeniyle yıkılması ve çökmesi sonucunda bölgede çalışmalara başlanıldı. AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin bölgede yapmış olduğu incelemeler neticesinde çıkan sonuç doğrultusunda tekrardan restore edilmesi ve tarihi dokusuna zarar vermeyecek şekilde yenileme çalışmaları gerçekleştirilmesi kararına varılmıştı.

ABONE OL
Nisan 20, 2022 19:13
BAŞKAN TOKLU “ALANYA KALESİ SURLARININ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BAŞKAN TOKLU “ALANYA KALESİ SURLARININ RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ÖNEMSİYORUZ”

Alanya Kalesi’nde ki tarihi surlar restore ediliyor.

Alanya Kalesi’nde yer alan tarihi surların yoğun yağışlar nedeniyle yıkılması ve çökmesi sonucunda bölgede çalışmalara başlanıldı. AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerinin bölgede yapmış olduğu incelemeler neticesinde çıkan sonuç doğrultusunda tekrardan restore edilmesi ve tarihi dokusuna zarar vermeyecek şekilde yenileme çalışmaları gerçekleştirilmesi kararına varılmıştı.

Mülkiyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli sur üzerinde bulunan Alanya Kalesi’nin en eski tarihli bölümünü içeren surların “Alanya Kalesi Surları Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon Projesi” işi kapsamında; “Alanya Sur ve Duvarlarında Yıkılan Duvarının Yeniden Yapılması için Acil Müdahale Uygulamaları İşi” planlanası yapılarak ivedi bir şekilde tekrardan onarım çalışmalarına başlandığı bilgisini veren AK Parti Alanya İlçe Başkanı Mustafa Toklu;

“Pek çok medeniyete tanıklık edenler kentin kimliğine önemli katkısı bulunan Alanya Kalesi surlarının yıpranan ve bozulan kısımlarının restorasyonuna büyük önem veriyoruz. Kültürel zenginliği ile ön plana çıkan Alanya, tarihi dokusu ve eserleri ile de adından oldukça fazla söz ettirmektedir. Bu doğrultuda hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ziyaret ettikleri bir nokta olmayı başarmıştır.

Alanya Kalesi’nin bazı noktalarında tabiat şartları nedeni ile yıkılan ve bozulan sur kısımları bulunmaktaydı. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ile alanda yapmış olduğumuz incelemeler neticesinde tarihi dokuya zarar vermeyecek şekilde restorasyon çalışmalarının gerçekleştirilmesi kararına varılmıştı. Yüklenici firma ile geçtiğimiz ay sözleşme imzalanmış ve bir hafta sonrasında ise yer teslimi yapılarak işe başlanmıştı. Bölgede ki restorasyon çalışmaları yaklaşık 2 Milyon TL’yi bulmaktadır. Alanya Kalesi’nin tarihi yapısı ve dokusunun yok olmasını önlemek ve önüne geçmek için Bakanlığımız bölgede çalışmalarını sürdürmektedir. AK Parti Alanya İlçe Teşkilatı olarak bizde bu süreçte çalışmaların yakın takibini sürdürmekteyiz.

Alanya Kalesi’nin yıkılan tarihi surlarında dolgu çalışmaları muhtemel dolguya oturan diğer bölümlerinin kaymaması için stabil hale getirilecektir. Tarihi taş duvar malzemeleri ayıklanacak ve numaralandırılarak istiflenecektir. Tarihi sur duvarlarının yeniden inşası ve dolgusuyla birlikte stabil hale getirilmesine yönelik statik ve mimari müdahaleler gerçekleştirilecektir.” Diyen Başkan Toklu “tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkma konusundaki kararlılığımızı sürdüreceğiz” dedi.

🔴 Haber Ahmet Bunat

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

300x250r
300x250r