DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Av. Şenli “Geziyi Savunuyoruz”
39 okunma

Av. Şenli “Geziyi Savunuyoruz”

Alanya Emek ve Demokrasi Güçleri platformu üyeleri toplanarak, gezi eylemleri duruşması sonrası basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Av. Halime Şenli şunları ifade etti. "Yıllardır süren ve Türkiye’deki yargı mekanizması yokluğunun en açık örneklerinden biri olan Gezi davasında dün hüküm açıklandı.

ABONE OL
Nisan 27, 2022 00:22
Av. Şenli “Geziyi Savunuyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Av. Şenli “Geziyi Savunuyoruz”

Alanya Emek ve Demokrasi Güçleri platformu üyeleri toplanarak, gezi eylemleri duruşması sonrası basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Av. Halime Şenli şunları ifade etti. “Yıllardır süren ve Türkiye’deki yargı mekanizması yokluğunun en açık örneklerinden biri olan Gezi davasında dün hüküm açıklandı.
Dosyanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala casusluk suçlaması ile yürütülen davadan beraat ederken, hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlamasından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.
Diğer tüm sanıklar aynı suçlama ile 18’er yıl hapis cezasına çarptırılırken, duruşmada hazır bulunan Av. Can Atalay, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Tayfun Kahraman ve Yiğit Ali Ekmekçi kararın okunmasının ardından tutuklandı.
Türkiye’de yargı yok! Türkiye’de yargı diye herkese yutturulmaya çalışılan, politik saiklerden beslenen bir intikam ve yargısız infaz mekanizmasıdır… Haliyle bu mekanizmada yer alan ve yargı dağıtma iddiası ile cübbeler kuşanmış yargıçlar da sadece bu mekanizmanın maaşlı birer emir erinden ibarettir.
Bu tabloyu yıllardır en yakından takip eden, bundan en ağır zararı görenler olarak , bugünkü hükmün ardından hukuki bir cümle kurmayacağız! Hukuki bir cümle kurmamanın yanında, klişelere de sığınmayacağız. Hayır, bu karar Türkiye’nin utanç hanesine eklenmiş yeni bir karar değil! Zira utanç duymak, asgari ölçüde bir onur gerektirir.
Bu karar sadece Türkiye’nin zorbalık tarihine eklenmiş yeni bir yapraktan ibarettir.
Bu karar iktidarın zorbalığının ne aşamaya geldiğinin bir göstergesidir.
Gezi’yi Gezi yapan direnişten duyulan korkunun bir göstergesidir.
İktidar için bu dava, Gezi’yi yargılamanın, Gezi’ye katılan her bir kişiyi sindirmenin, hepimize gözdağı vermenin bir aracıdır.
Bizler için ise; Gezi’de ortaya konan direnişin, biraradalığımızın, Gezi’de katledilenlerin savunulmasıdır.
Bu karar, bizlerin her gün artan öfkesinin perçinlenmesi için bir yeni sebeptir.
Öyleyse, bugün söylenecek her sözün adresi Gezi Parkı olmak zorundadır. Bugün söylenecek her sözün ruhu da Gezi’nin direniş ruhunu içinde taşıyacaktır.
İşte tam da bu nedenle, Gezi direnişinin haklılığından ve gücünden aldığımız meşruluk ile Berkin Elvan’a, Ali İsmail Korkmaz’a, Abdullah Cömert’e, Mehmet Ayvalıtaş’a, Ahmet Atakan’a, Ethem Sarısülük’e, Hasan Ferit Gedik’e ve Medeni Yıldırım’a verdiğimiz sözün ağırlığı ile bir kez daha altını çizmek isteriz:
Hepimiz Gezi’deydik! Gezi hepimizin onurudur, hepimizin gururudur!
Kararınızı tanımıyoruz!
Bu kararlara talimat verenler ve talimata uyanlar; eninde sonunda sizlerde yargılanacaksınız!
Eninde sonunda bugün siyasi nedenlerle tutsak edilmiş tüm dostlarımızla birlikte bizler yine Gezi Park’ında olacağız! Yargılananlar ise bugünün ferman verenleri olacak!
Bizler meslek örgütleri, sendikalar, Dernekler olarak hepimiz, adaleti ve demokrasiyi sağlamak yolunda mücadelede kararlıyız. Toplumsal muhalefeti sindirerek demokrasi yok edilerek, baskıyla, zulümle alınacak bir yol yoktur. Burada bir kez daha yineliyoruz,
Gezi yaklaşan güzel günlerin muştusuydu. Ve o günler gelecek!
Direnişle, umutla, öfkeyle,
Herkesi Gezi direnişine bir kez daha sahip çıkmaya çağırıyoruz!
HEPİMİZ GEZİDEYDİK, GEZİ YARGILANAMAZ.

Halime ŞENLİ
ALANYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ”
Haber:Zeki Demir

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r