DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ANKARADA GÜÇLÜ İŞ İNSANI BİR TATAR KIZI
137 okunma

ANKARADA GÜÇLÜ İŞ İNSANI BİR TATAR KIZI

Geçtiğimiz günlerde ANKARA'da gönül dostu bir iş insanıyla tanıştık bir Kırım Türkü Tatar kızı iri gözüyle çıkık elmacık kemigı yüz hatlarıyla, sempatik ve sıklıgıyla güler yüzüyle ben bir tatar kızıyım diyor bakmaktan kendimi ali koyamadım.

ABONE OL
Nisan 16, 2022 01:17
ANKARADA GÜÇLÜ İŞ İNSANI BİR TATAR KIZI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz günlerde ANKARA’da gönül dostu bir iş insanıyla tanıştık bir Kırım Türkü Tatar kızı iri gözüyle çıkık elmacık kemigı yüz hatlarıyla, sempatik ve sıklıgıyla güler yüzüyle ben bir tatar kızıyım diyor bakmaktan kendimi ali koyamadım.

Dilerseniz Ankara Kırım ilim ve hayır cemiyeti kadın kolları başkanı sayın Cihan Temeli tanıyalım.

Aslen Balıkesirin ayranıyla meşur Susurluk ilçesinde bir Tatar ailede dünyaya gelen ve ilk ,orta öğrenimini ilçesinde tamamlayan evlilik nedeniyle ankaraya yerleşip kültür,sanat ,ishayatina atılıp pansiyon işletmeciliği yapan ve Kırım Türkleri sosyal yardımlaşma cemiyetin de aktif görev yapan tarar kızı.

Kırım Tatarları ya da Kırımlılar, anayurtları Karadeniz’in kuzeyindeki Kırım yarımadası olan Türkî halktır. 1783’te Kırım Hanlığı’nın Rusya tarafından ilhak edilmesiyle birlikte Osmanlı Devleti’ne zorunlu göçe tabi tutulmuşlar ve kendi vatanlarında azınlığa düşmüşlerdir.

Kırım’dan Osmanlı İmparatorluğu’na asıl kitle hicreti dediğimiz ve son derece dramatik neticeleri olan muazzam sosyal olgu muhakkak k i Kırım Hanlığı’nın yıkılmasına takaddüm eden yıllarda başlayan bir süreçtir. Kırım’ın kaderine damgasını vuran 1768-1774 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında Rusya ordusu 1771’de Kırım’a girmeyi başardı. 1774’de imzalanan Küçük Kaynarca Antlaşması’yla Rusya İmparatorluğu güyâ Kırım Hanlığı’nın bağımsızlığını tanıdıysa da, hedefi Kırım’ı şartlar olgunlaştığında ilhak etmek olduğundan, hanlığın idaresine mümkün olan her türlü müdaheleyi yapmaktan geri durmadı. Neticede, 1783’e kadarki yaklaşık on yıllık süre içinde Kırım, Rus müdahelelerine doğrudan bağlı ve gayet kanlı bir iç savaşın içine girdi. Bu dönemde üst rütbelerdeki pek çok Kırımlı idareci ile bir o kadar da asker ve halktan insanlar Osmanlı ülkesine iltica etmek zorunda kaldılar. Kısa zaman içinde vatanlarına dönmeyi uman bu mülteciler aslında iki yüz yılı aşkın bir müddet devam edecek olan devâsa bir nüfus akımının ilk kısmıydı.

Ulaşım iletisim için
Ankara incekte taspinar mahlesinde ikamet ediyor pansiyon işletmecisi.

Biz Kırım Tatar lari her 18 mayısta Tandoğan da anma günü duzenleriz .

Ankara Kırım ilim hayır Cemiyeti kadin kolları başkanı
Cihan Temel

KEVSER PENEKLİ

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    300x250r
    300x250r