DOLAR 14,7786 -0.6%
EURO 16,1808 -1.26%
ALTIN 941,84-1,04
BITCOIN 5766830,72%
Antalya

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

ACİL SERVİSE ACİL DESTEK GEREK!
65 okunma

ACİL SERVİSE ACİL DESTEK GEREK!

Acile gelmiş bir hasta oracıkta can verse sorumlusu kimdir?

ABONE OL
Mayıs 25, 2022 22:35
ACİL SERVİSE ACİL DESTEK GEREK!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

ACİL SERVİSE ACİL DESTEK GEREK !

 

Alanya devlet hastanesinde (ALKÜ) 11 saat.

Acil servis değil, sanki ekmek kuyruğu!

Bir yabancı uyruklu hasta kayıtta, hemen arkasında ben, yabancı ise ya Suriyeli ya da Afganlı, hangi ırktan olduğunun önemi yok, önemli olan kayıt yapan memur ile anlaşamaması ve neredeyse 3o dakika görevli yabancıya yardımcı olmaya ve kayıt etmeye çalıştı, yabancı eksik evraklı, bu ara hasta kuyruğu acil girişine kadar uzadı! En az 15 hasta sırada bekliyor.

Ben ise büyüğü 20, küçüğü 11 yüksek tansiyon ile ayakta bekliyorum kayıt yaptırmak için, fakat sıram gelmiyor. Dayanamayıp memura soruyorum, biraz daha beklersem yüksek tansiyon atağı geçirip kuyrukta öleceğim, durumumun acili yetini anlayan memur bana öncelik tanıdı. Fakat kuyrukta bekleyen diğer hastaların akıbeti ne olacak?

Benim ilk müdahalem yapıldı, biraz toparlanınca ayağa kalktım, baktım, aynı yabancı kişi ve memur halen yabancılara tahsis edilen forumu doldurmakla uğraşıyor. Sordum memura, Yabancılara bakacak başka bir birim yok mu? Aldığım cevap ise, var ama memur yok!

Birbirinin dilinden anlamayan iki kişi forumu doldurmak için neredeyse 1 saat uğraşıyor. Sıradaki hastalar ise AH İLE VAH İLE sabırla bekliyor….

Acile gelmiş bir hasta oracıkta can verse sorumlusu kimdir?

Allahtan, Acil serviste görevli memurlar, Sağlıkçılar insan evladı çıktı, ben şanslıydım uzman bir doktora denk geldiğim için, diğerleri ise stajyerlerdi, ellerinden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyorlardı.

25 Mayıs 2022 tarihinde gündüz ve gece nöbetinde olan tüm sağlıkçılara teşekkürlerimi sunmak isterim. Çünkü benimle cidden ilgilendiler, acil olarak kardiyoloji ye görünmem gerektiğini söylediler, fakat en erken randevu 15 Hazirandı,  yanımda refakatçi olan kızım  Acil deki doktor hanıma bunu söyledi.

Randevu gününü beklerken hasta ölür dedim. Bunu duyan Dr. Hanım, kan testlerimi ve tomografimi acil servisteyken yaptırdı.

Kısacası, bunu anlatmayı kendime borç bildim,  acil serviste olup biteni bilmeniz açısından.

Hasta kuyruğu, kayıt gişesinden kapıya kadar uzuyordu. Yabancı uyruklulara bakacak başka birim görevlisi yok.

Saat 23:00 civarı oldu, öğlen vakti çalıştıklarını gördüğüm aynı memurlar ve sağlıkçılar halen çalışmaya devam ediyor. Memura sordum, kaç saat çalışıyorsunuz? Cevap ise 24.00 saat oldu. Şok oldum, hangi İnsan bedeni 24 saat çalışmaya uygundur, hele ki sağlık sektöründe.

24 saattir çalışan tek görevli kayıt yapmaya devam ediyor.

Olağan üstü bir durum olmadan hiçbir sektörde personel 24 saat çalışmaz. Her normal insan günde en az 7 saat uyumalı ki sağlıklı ve verimli olabilsin.

İçler acısı durumlar, insanlar koşuşturuyor, hastalar sırasını bekliyor (acil servis)

Bir hasta, güvenlik görevlileri ile birbirine giriyor, arka odada kıyamet kopuyor. Hangi çağda yaşıyoruz diye insanın sorası geliyor.

Acilen Acil servislere destek gerekli……

Öyle şaşalı dev hastaneler yapmak marifet değil, marifet her birimin kadrosunun tam olması.

 

Çok üzücü, Hastane var Doktor yok! Birimler var memur yok! Hasta çok deva yok!

Gündem/Haber

Sevda Altunsoy

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    300x250r
    300x250r